100 bin dolar ödüllü bir matematik sorusuna çözüm arayan Amazon Web Services, böylece Ethereum için Proof-of-Stake'e geçişin kolaylaştırılması amaçlıyor.

1. Blockchain altyapı algoritması

 

 

 

 

 


 

Proof of Stake adı verilen yöntem, bir blockchain altyapı algoritmasıdır. Bu yöntemde, örneğin kripto paralar en başta üretilir ve yaptığınız yatırıma göre zaman içerisinde cüzdanınıza belli aralıklarla kripto paralar yüklenir. Yani ne kadar coininiz ya da yatırımınız varsa o kadar büyük güce sahip olduğunuz bir yöntemdir.

2. Amazon Web Services 553 bin liralık soru sordu!

 

 

 

 

 Kripto para teknolojilerinin ve blockchainin önündeki en büyük engellerden biri, bu paraların çok ciddi şekilde kaynak tüketmesidir. Bu sistemi değiştirmek için Amazon Web Services (AWS), 100 bin dolar ödüllü bir soru paylaştı. Sorunun çözümüne katkıda bulunanlar arasında bu ödül paylaştırılacak. Yani algoritmanız ne kadar iyi çalışıyorsa o kadar büyük pay alacaksınız.

3. Soru şu şekilde: X 1024-bit girdi olmak üzere, h=x^(2^t) mod N işleminin Doğrulanabilir Gecikme Fonksiyonunu en hızlı şekilde hesaplayınız.

 

 

 

 

 t=2^30 N=124066695684..

4. AWS (Amazon Web Service)

 

 

 
Sorunun ilişikli olduğu kavram olan VDF'ler (Verifiable Delay Functions/ Doğrulanabilir Gecikme Fonksiyonları), AWS'ye göre kripto fonksiyonlarının temel yapı taşları durumunda bulunuyor.

5. PoS (proof of stake) Sistemi

Bu sistemin bir defa kurulduğunda PoS (proof of stake) sistemindeki çekinceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacağı düşünülüyor. Bu sistemler pseudorandom, yani sözde rastgele sayılar oluşturuyor. Bu sayıların aslında bir mantığı var.


6. Ethereum'un yıllık 460 milyon dolara mal olduğunu söyleniyor

 

 

 


 

 

AWS'den Tim Boeckmann, Ethereum'un yılda 850 megawatt enerji tüketerek yeni sayfalar oluşturduğunu, bunun da yıllık 460 milyon dolara mal olduğunu söylüyor. VDFler ile birlikte Ethereum, gerekli olan elektrik tüketimini 0.13 milyon dolara indirebilecek, toplam tüketimi de 0,25 megawatta indirecek.

7. Ethereum geliştiricileri bir süredir kripto parayı PoS yöntemine geçirmeyi amaçlıyor

 

 

 

 


 

 

Ethereum geliştiricileri bir süredir bu kripto parayı PoW (Proof of Work, tıpkı Bitcoin örneğindeki gibi paraların işlem yapılarak üretildiği sistem) yönteminden PoS yöntemine geçirmeyi amaçlıyordu. Bu işlem hiç de kolay değil. Eleştirmenler bu fikre karşı sert ifadeler kullanırken, bazı analistler ise bu yöntemin işe yaramayacağını söylüyor.

Kaynak: haberler.com


  Güncel notlardan haberdar olmak için abone ol

  Arkadaşlar, değerli yorumlarınızı bekliyorum.


  Etiketler: haberMesaj Gönder

Ad Soyad:

Mesaj:

Sayıların Toplamı: 61 + 4 = ?                            Yorumlar


Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu siz yapabilirsiniz.Web hosting by Somee.com