Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ilin üç boyutlu dijital ikizini çıkardıklarını, sahadan alınan tüm verileri, oluşturdukları sisteme girdiklerini söyledi. Binanın 10 santimetreye kadar bilgisini barındıran taramaların Türkiye'de ilk kez yapıldığını ifade etti.

Elazığ ve Malatya'da, 12 günde depremde hasar gören her yeri gördüklerini ifade eden Kurum, "Gece gündüz, sokak sokak, mahalle mahalle hem durumu tespit etmek hem de çözüm bulmak için gezdik." dedi.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüyle ortak bir çalışma yürüterek, sahadan alınan tüm verileri, oluşturdukları sisteme girdiklerini anlatan Kurum, "Bizde bütün şehirlerin üç boyutlu dijital ikizi mevcut. 81 ilin üç boyutlu dijital ikizini çıkardık. Sahadan aldığımız verilerle hasar tespitleri işlemek suretiyle, şehrin dijital ikizine aynen aktardık." diye konuştu. 

Kurum, "şehirlerin karnesi"ni yansıtan sistemde, ağır hasarlı binaların kırmızı, orta hasarlı binaların turuncu, az hasarlı binaların sarı, hasarsız binaların ise yeşil renkte işaretlendiğini aktardı.

Kurum, bu sistemi ve durumuna göre renklendirilmiş binaları bilgisayarından gazetecilere gösterdi.

Anlattığı sistem üzerinden Elazığ Merkez Abdullah Paşa Mahallesi'ni örnek veren Kurum, burada, ağır hasarlı binalar bulunduğu görüldüğü için çalışmanın yoğunlaştırılması gerektiğinin anlaşıldığını belirtti.

Kaynak: http://www.haber7.com/guncel/haber/2947220-turkiyede-bir-ilk-81-ilin-3-boyutlu-dijital-ikizi-cikarildi


  Güncel notlardan haberdar olmak için abone ol

  Arkadaşlar, değerli yorumlarınızı bekliyorum.


  Etiketler: dijital,ikiz,projeMesaj Gönder

Ad Soyad:

Mesaj:

Sayıların Toplamı: 54 + 6 = ?                            Yorumlar


Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu siz yapabilirsiniz.Web hosting by Somee.com